Gravner Vini

Gravner Vini
Friuli, Itálie
Dovozce: Veltlin

Vinař, u jehož jména je nejčastěji používáno slovo legenda. Vinařství se nachází na slovinsko-italské hranici v obci Oslavia v regionu Friuli, z jedné strany obklopené Julskými Alpami a z druhé Jaderským mořem. Z celkových 32ha je osázeno 15 vinou révou. Před časem se Josko rozhodl zaměřit se pouze na jedinou odrůdu – Ribollu (Rebula). Jedním z důvodů je její historický původ v této oblasti a dalším pak maximální soustředění na výsledek bez rozptylování. Většina vinohradů leží těsně za hranicemi na území Slovinska (Bracnik, Hum, Dedno, Godenza, Polje, Pusca, Runk).

Josko Gravner patří k prvním lidem, kteří propagovali dnes takzvaná „Oranžová vína“ – bílé hrozny macerované na slupkách, které díky tomu získávají zlatou až oranžovou barvu. Po roce 2000 se začal zajímat o výrobu vína tradiční gruzínskou metodou a jako jeden z prvních si dovezl pravé gruzínské qvevri. Jedna z nejstarších metod zpracování vína tak prošla renesancí a Josko dodnes platí za nejvíce respektovanou osobnost.

Ve vinařství se používá minimální množství technologie, vína fermentují a zrají v qvevri po dobu několika měsíců (půl roku až jeden rok) a poté víno dozrává ve velkých dubových sudech 6 let. Před lahvováním není nijak čiřeno, filtrováno. Díky dostatečně dlouhé době se víno vyčistí samo a není nutné provádět jakýkoliv zásah. Do vína přijde pouze malé množství SO2 (cca 15-18mg/l celkové síry). Před zahájením prodeje víno ještě několik měsíců dozrává v lahvi. Nový ročník tedy opouští vinařství zhruba po 8 letech.

Vína Josko Gravnera jsou velmi působivá, elegantní, vyvážená. Při jejich konzumaci se na vás přenese nejen duch místa, ale i klidná, vyrovnaná povaha vinaře. S těmito víny není kam spěchat. Doporučujeme podávat ve velké sklenici.