Nikolaihof

Nikolaihof
Wachau, Rakousko
Dovozce: Veltlin

Starobylé vinařství z Wachau, jež je mezi milovníky biodynamických vín považováno za ikonu. Bylo vůbec prvním certifikovaným biodynamickým vinařstvím v Evropě, jeho historie navíc sahá do římských dob (část sklepů ze 4. století stále slouží) a je tak nejstarším vinařstvím Rakouska.
Asi tři sta let, až do roku 1989, sloužil v Nikolaihofu v Mauternu cenný kládový lis, který je dnes považován za největší svého druhu na světě. Ještě ve zmíněném roce 1989 se na něm zpracovávala veškerá úroda. Poté zakoupila rodina Saahs pneumatický lis.

Nikolaus Saahs mladší však tento obří lis v roce 2005 nechal restaurovat a tak se na něm dnes opět část sklizně lisuje. Lis je přes 12 metrů dlouhý a jeho kláda byla vyrobena z jediného jilmového kmene. Kamenné závaží lisu váží cca 2000 kg a zvedá se ručně. Koš lisu pojme až 10 tun hroznů. Lisování trvá běžně celou noc.

Vinice Nikolaihofu se nacházejí v okolí městečka Mautern na obou březích Dunaje. Zvláštností (jež bývala po celá staletí normou) je zrání vín ve velkých dubových sudech. Některá z nich leží v sudovině více než 10 let. Ryzlinky a veltlíny z Nikolaihofu jsou vyhledávány znalci a předními restauracemi v celé Evropě, USA i Japonsku. V historickém sídle vinařství je vyhlášená restaurace, kterou vede manželka majitele vinařství, paní Christine Sahs.