Sepp Moser

Sepp Moser
Kremstal / Neusiedlersee, Rakousko
Dovozce: Veltlin

Rod Moseru patří k nejstarším vinařským dynastiím Rakouska – jejich podnik byl založen již v roce 1848. Nejslavnějším členem rodiny byl bezpochyby Lenz Moser, který v 50. letech 20. století vynašel vysoké vedení révy vinné, tzv. „Lenz-Moserův system“, jenž se aplikoval i v moravských vinohradech. (Lenz Moser si zahrál i ve filmu Divoké víno – Vladimír Menšík si k němu jel pro sazenice.) Lenzovy děti, dvojčata Laurenz a Sepp, přebírají vinařství v 60. letech minulého století. Sepp se stará o vinice a Laurenz je zodpovědný za sklep. Podniku se daří a patří mezi první rakouská vinařství, která vyvážejí víno do celého světa. V polovině 80. let však rakouský export zkolabuje vinou „fridexového“ skandálu. Tato krize se citelně dotkne i vinařství Lenz Moser, které je následně prodáno. Na základě všech těchto nešťastných událostí se rozhoduje Sepp Moser založit vlastní firmu – redukuje počet rodinných vinic v Kremstalu a u Neziderského jezera a ponechává si jen nejlepší polohy. Celková výměra vinic pak činí 50 ha.

Dnes vede vinařství Seppův syn Niki, který je sice stejně jako jeho dědeček skutečným vinařským pionýrem, ale razí cestu zcela jiným postupům: věnuje se biodynamice a jeho hlavním cílem je pěstovat vitální révu na zdravé, živé půdě. Jako jeden z prvních získal pro své vinařství certifikaci Demeter.

Vína z vinařství Sepp Moser, zvláště jejich veltlíny a ryzlinky, patří bezpochyby k tomu nejzajímavějšímu, co dnes Kremstal nabízí.