Weingut Herbert Zillinger

Weingut Herbert Zillinger
Kremstal / Neusiedlersee, Rakousko
Dovozce: Veltlin

Vesnice, kde Herbert hospodaří, nese jméno Ebenthal, což se dá přeložit jako ploché údolí. Viniční svahy jsou zde skutečně mírné, podél jižní hranice obce se táhne rozlehlejší les, jehož jižní svahy byly prý kdysi vyhlášené vinicemi, které dávaly vína tokajského typu.

Herbertovi je 36 let. Vinice má především ná těžkých hlinitých a sprašových půdách. Vysoký obsah vápna zaručuje žádanou delikátní mineralitu, která je příznačná pro všechna Herbertova vína.

„Mojí snahou je dostat do láhve maximum weinviertelského charakteru.“ Herbert má zcela jasno v tom, jak má jejich víno chutnat a taky v tom, co nemá ve vínech rád: „Vína, která jsou poznamenaná intenzivními primárními aromaty. Nechci je dělat, přestože jsou dnes tolik módní a vyhledávaná. Extrémní primární aromatika nemá nic společného s odrůdou ani tzv. terroirem. Je v každém případě výsledkem přehnaně reduktivní vinifikace.“

Herbert jde jinou cestou, vystavuje mošt cílené oxidaci, která může víno pozitivně ovlivnit a to hned v několika směrech: Flavonoidní fenoly, tzv. „špatné“ taniny, z vína „vypadnou“, když je vystavíte působení vzduchu. Získáte tak harmonická, vyvážená vína s dobrým zracím potenciálem. Dokonce lehčí vína takto připravená předčasně nestárnou.

Těkavá, primární aromata oxidují a nejsou proto v mladých vínech tolik znatelná. Výsledkem jsou vína se zdůrazněným odrůdovým charakterem, větší hloubkou a terroirovým vyzněním. Největší výhoda však tkví v tom, že jsou přirozeně stabilní.

„Terroir se stal nadužívaným pojmem, může začít působit negativně, pokud nebudeme opatrní,“ říká Herbert a dodává, že zde existuje rozpor mezi „terroirovým“ trendem a tím, co se děje ve sklepě: kvůli zrychleným, reduktivním procesům neprojeví většina dnešních mladých vín dokonce ani svoje odrůdové vlastnosti, natož terroir. Oxidativní přístup k moštu se může zdát velmi riskantní, ale výsledek v podobě vyhraněného charakteru vína toto zdánlivé riziko vyvažuje. Je pravda, že krátce po nalahvování se může zdát aromatický a chuťový projev těchto vín zastřený, ale zráním se o to víc projeví. Oxidace moštu se samozřejmě nerovná oxidaci vína. Tyto dvě věci není možné zaměňovat. Aby Herbert mohl aplikovat oxidaci moštu, musí dodržet dvě zásady: hrozny musejí přijít do sklepa studené a musejí být 100% zdravé.